Jak leczymy

Rodzaje zabiegów

W TERMACH SŁOWACKI

Balneoterapia

Wykorzystuje w leczeniu naturalne surowce lecznicze: wody mineralne (siarkowo-siarkowodorowe), gazowe składniki wód i powietrza w formie różnych zabiegów (dwutlenek węgla, ozon itp.).
Kąpiele siarczkowe

Unikatowe złoża wód siarczkowych stawiają Uzdrowisko Busko-Zdrój w pierwszej lidze europejskich zakładów leczniczych. Zawierają one bowiem aktywne związki siarki i inne cenne makro i mikroelementy m.in. wapń, magnez, jod i brom.

Skuteczność kąpieli siarczkowych została udowodniona i poparta licznymi badaniami naukowymi. Wpływają one regenerująco na tkankę łączną i chrząstkę stawową, co wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, dyskopatii, zespołów bólowych kręgosłupa. Ponadto powszechnie znane jest zdrowotne działanie kąpieli siarczkowych w dermatologii: w leczeniu łuszczycy i innych chorób skóry.

Zalecane jest by czas kąpieli wynosił 10-15 min, a optymalna temperatura zabiegu to 36-37 ᵒC. Należy pamiętać o tym, by w trakcie zabiegu leżeć spokojnie nie wykonując żadnych ruchów. Hamuje to ulatnianie się leczniczych związków. Nie możemy zapominać także o półgodzinnym odpoczynku w pozycji leżącej po zabiegu. Ponadto zaleca się unikanie nadmiaru słońca i alkoholu.

Kąpiel kwasowęglowa

Jest to kąpiel lecznicza w wodzie zmieszanej z dwutlenkiem węgla (CO2), który wydziela się na skórze w postaci bezwonnych pęcherzyków gazu. Dzięki rozszerzającemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne zalecana jest dla osób z nadciśnieniem tętniczym, zaburzeniami krążenia i niedokrwieniem kończyn dolnych oraz w polineuropatiach różnego pochodzenia.

Zabieg ten trwa około 10-15 min., średnia temp. 32-34ᵒC. Należy pamiętać o ograniczeniu ruchów, aby uniknąć strącania pęcherzyków bezwodnika kwasu węglowego. Ponadto głowa pacjenta powinna być utrzymana stale ponad powierzchnią wody. Po zabiegu delikatnie osuszamy skórę ręcznikiem i odpoczywamy.

Kąpiel solankowo-jodkowa

Solanka to woda lecznicza zawierająca aniony chlorkowe i kationy sodowe. Jony tych pierwiastków tworzą na naszym ciele „płaszcz solny”, który pod wpływem zmieniających się ładunków ma działanie przeciwbólowe.

Zmniejsza on bowiem pobudliwość zakończeń nerwowych, powodując jednocześnie poprawę ukrwienia tkanek i ustabilizowanie ciśnienia tętniczego. Zabieg wskazany dla osób chorujących na reumatoidalne zapalenie stawów, choroby pourazowe narządów ruchu lub przewlekłe choroby dróg oddechowych. W czasie kąpieli ważne jest by wcierać solankę w okolice klatki piersiowej i okolice stawów. Po zabiegu konieczny jest odpoczynek w formie leżącej. Średni czas trwania zabiegu to 10-15 min, temperatura 37-38ᵒC.

Hydroterapia

Hydroterapia polega na wykorzystaniu w zabiegach leczniczych wody o różnym ciśnieniu i temperaturze. Zabiegi wodne wykonywane w Terma Słowacki to:

 • Kąpiel wirowa (kończyn górnych/dolnych)
 • Kąpiel solankowa - jodowobromowa
 • Hydromasaż/ Jacuzzi

Fizykoterapia

Fizykoterapia to jedna z metod fizjoterapii wykorzystująca bodźce fizykalne, takie jak: światło (laser, sollux), prąd, ultradźwięki, pola magnetyczne, ciepło i zimno do pobudzenia procesów biologicznych w tkankach (łagodzenie dolegliwości bólowych, redukcja obrzęków, stanów zapalnych, regeneracja tkanek, stymulacja procesów gojenia). Fizykoterapię można stosować jako leczenie uzupełniające lub jako podstawową formę rehabilitacji. Najlepsze efekty w leczeniu daje tzw. leczenie skojarzone, polegające na zastosowaniu kilku form terapii w czasie jednego pobytu leczniczego. Można stosować elektroterapię z magnetoterapią, ultradźwięki i elektroterapię oraz wiele innych kombinacji zabiegów. Ważne jest, aby łączyć zabiegi, do których nie ma przeciwwskazań. Istotny jest odpowiedni dobór formy i dawki zabiegu, który powinien być indywidualnie dostosowany do okresu choroby, stanu funkcjonalnego oraz chorób współistniejących pacjenta.
Światłolecznictwo

To leczenie promieniami lasera, które doprowadzają energię o podwyższonym natężeniu do tkanek położonych aż do kilku centymetrów pod powierzchnią skóry. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, rozkurczowe, pobudzające przemianę materii, przyspieszające regenerację nerwów.

 • Lampa Solmed
 • Laser wysokoenergetyczny skaner NOWOŚĆ
 • Laser biostymulacyjny

Elektroterapia (Prądolecznictwo)

Elektroterapia jest dziedziną, która zajmuje się leczeniem objawowym schorzeń za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych. Do leczenia wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Głównym celem elektroterapii jest złagodzenie bólu, poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki, przyspieszenie wchłaniania się obrzęków i wysięków śródstawowych.

Galwanizacja – poddawanie tkanek wpływowi przepływającego stałego prądu elektrycznego. Ma działanie przeciwbólowe. Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, nerwobóle, porażenie nerwów obwodowych, stany pourazowe układu kostnego.

Jonoforeza - wprowadzanie przez skórę do tkanek określonego leku za pomocą prądu stałego. Wskazania: utrudniony zrost kostny, nerwobóle, zespół rwy kulszowej, przykurcz spowodowany blizną, stany zapalne stawów, stany zapalne skóry i tkanek miękkich.

Prądy Tensa – przezskórna stymulacja elektryczna ma działanie przeciwbólowe przy wykorzystaniu prądów średniej i wysokiej częstotliwości. Działanie oparte jest na wygaszaniu bólu przez stymulację nerwów. Wskazania: ostre i chroniczne zespoły bólowe mięśni, kręgosłupa i stawów, nerwobóle.

Prądy interferencyjne - o średniej częstotliwości, powstające w wyniku nałożenia się w tkankach dwóch prądów naprzemiennych. Zwiększają przekrwienie naczyń oraz działają przeciwbólowo. Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn, dyskopatia, zanik mięśni w wyniku bezczynności, stany pourazowe i pooperacyjne mięśni, reumatyzm tkanek miękkich, nerwobóle.

Prądy Kotza - trening zdrowych mięśni za pomocą stymulacji prądem średniej częstotliwości. Prąd ten nie ma zastosowania w terapii mięśni z uszkodzonym przewodzeniem nerwowym.

Prądy diadynamiczne - modulowane prądy małej częstotliwości, powstałe przez nałożenie na prąd stały prądu sinusoidalnego. Zaletą prądów jest silne działanie przeciwbólowe, które objawia się długotrwałym podwyższeniem progu odczuwania bólu. Wskazania: dyskopatia, zespół rwy kulszowej i ramiennej, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, nerwobóle, migreny, zanik mięśni w wyniku bezczynności, porażenie obwodowego nerwu twarzowego.

Prąd Traberta - poprzez działanie prądów  na układ nerwowy, na drodze odruchu uzyskuje się  poprawę ukrwienia i odżywienia tkanek, również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego.

Ultrasonoterapia / Magnetoterapia

Ultradźwięki to fale mechaniczne o częstotliwości powyżej 20 kHz, niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Fale te rozchodząc się w tkankach powodują działanie cieplne, mechaniczne i fizykochemiczne. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Głowica z membraną pobudzaną elektrycznie przenosi na tkanki falę mechanicznych wibracji.

WSKAZANIA DO ULTRADŹWIĘKÓW: zmiany zwyrodnieniowe stawów kończyn i stawów kręgosłupa, zapalenia stawów i tkanek okołostawowych, pourazowe choroby narządu ruchu (złamania, zwichnięcia, skręcenia stawów, uszkodzenia więzadeł, mięśni i torebki stawowej), nerwobóle, mięśniobóle, entezopatie (ostroga piętową, „łokieć tenisisty/golfisty"), blizny, przykurcze stawów, przykurcz Dupuytrena.

Fonoforeza (ultrafonoforeza) - polega na wprowadzeniu odpowiednich cząsteczek leku do tkanek za pomocą fali ultradźwiękowej. Stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne w formie żelu. Połączenie miejscowego działania fal ultradźwiękowych oraz działania zastosowanego żelu jest ogromną zaletą tego zabiegu.

Magnetronik metoda leczenia polegająca na poddaniu danej okolicy ciała wpływowi pulsującego pola magnetycznego o niskiej częstotliwości. Pole magnetyczne ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwobrzękowe. Ponadto stymuluje i usprawnia reakcje chemiczne w komórkach oraz przyspiesza procesy gojenia się ran i złamań.

Termoterapia

Krioterapię ogólnoustrojową stosuje się w rehabilitacji ruchowej, odnowie biologicznej i u sportowców, celem zwiększenia wydolności organizmu i regeneracji po urazach. Działanie niskiej temperatury kriogenicznej stosowanej ogólnoustrojowo wywołuje w organizmie człowieka wiele korzystnych reakcji fizjologicznych, takich jak: efekt przeciwbólowy, przeciwobrzękowy, przeciwzapalny, immunologiczny, poprawy nastroju, odnowy biologicznej.

 • Kriokomora
 • Krioterapia miejscowa (na jedną lub dwie okolice )
 • Sauny

Masaże

Masaż jest formą oddziaływania na ustrój, za pomocą której wykorzystuje się bodźcie mechaniczne działające powierzchniowo na skórę oraz głębiej położone tkanki mięśni i stawów. Może być wykonywany ręcznie za pomocą dłoni masażysty lub za pomocą specjalnych urządzeń.

 • Masaż klasyczny
 • Masaż wibracyjny Aquavibron
 • Masaż na japońskim łóżku wodnym Aqutizer Nowość
 • Masaż limfatyczny (pneumatyczny)

Metody specjalne fizjoterapii

Zabiegi wymagające konsultacji lekarskiej.

Zabiegi dostępne POZA PAKIETAMI TERMA SŁOWACKI
Terapia Falą Uderzeniową Skupioną PIEZOWAVE (jedna okolica) NOWOŚĆ

Zwalczanie bólu związanego z układem mięśniowo - szkieletowym. Zaletami terapii są: szybka i skuteczna poprawa, długotrwałe efekty terapeutyczne, wysokie bezpieczeństwo, brak objawów ubocznych, leczenie przyczynowe i objawowe. Najczęściej stosowana w leczeniu: zespołu bolesnego barku, zwapnienia w obrębie stożka rotatorów, łokcia tenisisty/ golfisty, bólów dolnego odcinka kręgosłupa, biodra, pachwin i przywodzicieli, ostrogi piętowej, haluksów (paluch koślawy), bólów ścięgna Achillesa, zapalenia ścięgien stawu kolanowego, bólów nadgarstka, przewlekłych stanów zapalnych, stanów pourazowych i leczeniu wielu innych schorzeń.

Terapia manualna

Zajmuję się ręcznym badaniem i leczeniem dysfunkcji somatycznych wynikających z zaburzeń czynnościowych narządu ruchu.

PNF (Propricentrywne Torowanie Nerwowo - mięśniowe)

PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) metoda neurofizjologiczna, której istotą jest proprioceptywne (dotyczące receptorów ciała) nerwowo-mięśniowe torowanie (ułatwianie) ruchu.

Terapia Tkanek Miękkich

Współczesne metody diagnozowania i leczenia tkanek miękkich, oparte na najnowszych metodach terapeutycznych.

Kinezotajping

Jest to metoda terapeutyczna wykorzystująca naturalne procesy samoleczenia organizmu, poprzez działanie sensoryczne plastra.

Laser wysokoenergetyczny punktowy

 Celem terapii jest zmniejszenie obrzęku, poprawa zakresu ruchomości w stawach, utrzymanie uzyskanego przez terapię efektu.

Manualny drenaż limfatyczny

Jest formą masażu, który ma na celu stymulowanie i poprawienie krążenia płynów w układzie limfatycznym organizmu. Zastosowanie: obrzęki limfatyczne, postreumatyczne i operacyjne. Masaż skutecznie likwiduje problem "ciężkich nóg".

EmFieldPro URO - Terapia skojarzona nietrzymania moczu NOWOŚĆ

Zabieg stosowany jest w postaci kilku cykli głębokiej elektrostymulacji magnetycznej bądź w skojarzeniu z terapią indywidualną (ćwiczeniach mięśni głębokich dna miednicy - zwieraczy).

HUBER - diagnostyka funkcjonalna na platformie NOWOŚĆ

To nowoczesne podejście do treningu, którego głównym założeniem jest poprawa i wzmocnienie jednej lub kilku grup mięśni. Polega na wykonywaniu ćwiczeń według odpowiednich schematów zaplanowanych w trakcie diagnostyki funkcjonalnej na platformie Huber. Pomiary komputerowe pozwalają dokładnie ocenić, która grupa mięśni wymaga wzmocnienia. Po przeprowadzeniu diagnostyki planujemy doprecyzowane ćwiczenia według określonego wzoru. Trenując w ten sposób, możemy poprawiać poszczególne parametry ruchu, takie jak siła, szybkość, wytrzymałość, wydolność, koordynacja, mobilność itp. W treningu funkcjonalnym najczęściej wykorzystywanymi ćwiczeniami są ćwiczenia wielostawowe, choć w niektórych przypadkach dla osiągnięcia oczekiwanego efektu konieczne jest najpierw odpowiednie przygotowanie, które angażuje mniejsze partie ciała.

TERAPIA TECAR – APARAT WINBACK 3SE NOWOŚĆ

Termin TECAR stanowi skrót od nazwy Transfer of Energy- Capacitive And Resistive (transfer energii pojemnościowy i rezystywny). Przesyłanie energii elektrycznej realizowane jest w tym przypadku za pomocą dwóch rodzajów elektrod.

Winback umożliwia leczenie wielu jednostek chorobowych związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Jest bezbolesnym i nieinwazyjnym rodzajem terapii, który jest niezwykle ceniony przez pacjentów. Pacjenci podczas zabiegu odczuwają delikatne ciepło w obrębie tkanek poddawanych leczeniu. Zastosowanie opisywanej technologii pozwala fizjoterapeutom na znacznie bardziej skuteczne leczenie wielu urazów, chorób czy dysfunkcji.

TECAR to natychmiastowa ulga w dolegliwościach bólowych, szybkie tempo procesu rehabilitacji, bezbolesne i skuteczne zabiegi

WSKAZANIA: urazy sportowe (skręcenia, naderwania mięśni, stłuczenia) zespół łokcia tenisisty, golfisty, dysfunkcje ścięgna Achillesa, zapalenie rozcięgna podeszwowego, choroba zwyrodnieniowa stawów, obrzęki pourazowe, pooperacyjne, zespoły bólowe kręgosłupa, stany zapalne.

TERAPIA MANUALNA +TERAPIA TECAR z wykorzystaniem aparatu WINBACK 3SE NOWOŚĆ

Terapia Manualna* to specjalistyczna forma rehabilitacji, dająca spektakularne efekty lecznicze już od pierwszych zajęć. Oparta na indywidualnej pracy fizjoterapeuty z pacjentem, przy użyciu najnowszych metod, takich jak: -MC KENZIE ,PNF, BOBATH, STECCO, ACKERMANN I INNE. Metody dobierane są przez lekarza oraz fizjoterapeutę, adekwatnie do potrzeb danego pacjenta oraz jego aktualnego stanu zdrowia.

Wskazania/Przeciwskazania do wybranych zabiegów leczniczych