Loading...

Kąpiele siarczkowe

Kąpiele siarczkowe

Kąpiele siarczkowe należą do najsilniej działających zabiegów balneologicznych, a sama siarka jako naturalny surowiec leczniczy znana jest w Busku i wykorzystywana w procesie rehabilitacji już od ponad 150 lat.
W TERMA Słowacki oferujemy Państwu kąpiele siarczkowe wykonywane są na bazie Pierwszej Termalnej Wody Siarczkowej, co klasyfikuje nas do unikalnych uzdrowisk Europy!!!.

Woda siarczkowa zaliczana jest do bardzo rzadkich surowców leczniczych. Jest to zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki. Dostarczana jest do naszego Obiektu bezpośrednio z podziemnego źródła (ujęcie C-1) z okolic Buska-Zdrój, za pomocą najnowszych rozwiązań technicznych, bez dostępu powietrza, przez co nie traci swoich cennych właściwości leczniczych.
• Kąpiel powinna odbywać się w pozycji siedzącej w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała 35 -38 °C, czas trwania 15 min.

Działanie Terapeutyczne

Działanie miejscowe - Wpływ kąpieli siarczkowych na organizm zaczyna się od momentu kontaktu wody ze skórą poprzez łagodne złuszczanie naskórka (działanie keratolityczne) oraz pobudzanie procesów odnowy. Działanie to wspomagają bakteriobójcze i grzybobójcze właściwości wody siarczkowej. Efekt miejscowy to także: pobudzenie mikrokrążenia, lepsze ukrwienie oraz metabolizm skóry, objawiające się odczynem naczynioruchowym w postaci zaczerwienienia skóry.

Działania ogólne - Lecznicze właściwości wody siarczkowej wiążą się z wchłanianiem dwuwartościowej siarki przez skórę. Przenikanie siarki do organizmu prowadzi do aktywizacji procesów biochemicznych, przeciwzapalnych, przeciwreumatycznych, odtruwających. Po przeniknięciu przez warstwy skóry siarkowodór tworzy wielosiarczki, będące fizjologicznym składnikiem tkanki łącznej i substratem do syntezy kwasu chondroityno-siarkowego (składnika chrząstek stawowych) oraz aminokwasów (cystyny i metioniny). Kąpiele siarczkowe wykazują działanie przeciwzapalne uczestnicząc w procesach obrony antyoksydacyjnej organizmu. Efektem tego jest zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszanie obrzęków i poprawa ruchomości stawów. Główne wskazanie do zabiegów stanowią choroby chrząstki stawowej. Kąpiel siarczkowa wpływa korzystnie również w chorobach przemiany materii, obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, kwasu moczowego oraz glukozy.
Ponadto kąpiele siarkowe poprawiają odporność i działają odprężająco. Obniżają napięcie nerwowe, przeciwdziałają zmęczeniu i ogólnemu wyczerpaniu, poprawiają nastrój. Łagodzą problem bolesnych miesiączek i pomagają w leczeniu zaburzeń hormonalnych. Kąpiel siarkowa wyraźnie uelastycznia skórę, wzmacnia włosy i paznokcie.

Wskazania
reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa
schorzenia i stany pourazowe narządów ruchu
dyskopatia
rwa kulszowa
osteoporoza
zaburzenia krążenia obwodowego
nadciśnienie tętnicze
choroby metaboliczne (cukrzyca , dna moczanowa, miażdżyca, otyłość)
choroby pochodzenia neurologicznego: neuralgie, neuropatie, zespoły korzeniowe, niedowłady
przewlekłe choroby skóry: łuszczyca, zapalenie łojotokowe, zapaleń atopowych
owrzodzenia podudzi i trudno gojące się rany, odleżyny
zatrucia metalami ciężki (ołów, arsen, bizmut, rtęć)
choroby ginekologiczne.

Przeciwwskazania
gruźlica
choroby nowotworowe
stany gorączkowe i duża aktywność procesu zapalnego
stany po zawale mięśnia sercowego
znacząca niewydolność krążenia
nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze
wyraźne zaburzenia rytmu serca
nawracające zapalenie żył
niestabilna choroba wieńcowa
ciąża i okres karmienia.